4. siječnja 2018.

Posjet nacionalnih manjina Grada Zagreba izložbi "Krakovske jaslice"

Dana 3. siječnja 2018. godine u sjedištu Poljske kulturne udruge "Mikolaj Kopernik" (Savska 34/36) izložbu krakovskih jaslica posjetili su predstavnici i vijeća nacionalnih manjina Grada Zagreba na poziv Predstavnice poljske nacionalne manjine Grada Zagreba gđe. Walentyne Lončarić. O krakovskim jaslicama i njihovom nastanku te značaju govorila je potpredsjednica Udruge "Mikolaj Kopernik" gđa. Jolanta Sychowska Kavedžija. Na susretu su bili nazočni g. Andrija Petrović, voditelj Službe za nacionalne manjine Grada Zagreba, gđa. Galina Kovačević, Predstavnica poljske nacionalne manjine Grada Zagreba, g. Zlatko Jevak Predstavnik slovačke nacionalne manjine Grada Zagreba i g. Tome Apostoloski predsjednik Vijeća makedonske nacionalne mannjine Grada Zagreba. 
Izložba je otvorena do 20. siječnja 2018. godine. 



O krakovskim jaslicama
Nigdje na svijetu nema takvih neobičnih građevina koje su posvećene rođenju Krista. Takav oblik jaslica nastao je u 19. st a propagiran u 20. stoljeću i danas se njeguje nastao je uzor za suvremene jaslice. Njihovi tvorci su amateri kako odrasli tako i djeca. Jaslice se specijalno izrađuju za Natjecanje krakovskih jaslica koje organizira Povijesni muzej Grada Krakowa. Franjo Asiški prvi je uveo jaslice posvećene rođenju Krista. Od 17. stoljeća uz statične figurice pojavile su se i one pokretne. Procvat su jaslice doživjele u 17. i 18. stoljeću. Na prijelomu iz 18. u 19. stoljeća postao je novi tip jaslica prilagođen promijenjenim uvjetima njihove egzistencije – predstave izvan crkava, na ulici i u domovima. Najvažniju ulogu imala je arhitektura jaslica, a bogatstvo i raznolikost stilova krakovskih spomenika davalo je puno nadahnuća umjetnicima.
U drugoj polovici 19. st. U Krakovu se stvorio poseban „ceh“ izrađivača jaslica. Postojala su 2 tipa jaslica: prvi su bili male građevine bez figurica namijenjene za prodaju u Sukiennicama. Drugi tip su velike jaslice koje su omogućavale više razvoja talenta i stvaralačke invencije. Razvoj jaslica bio je zaustavljen tijekom I. svj. rata te je nestala s ulica Krakowa.
Tradicionalno u jaslicama nalazimo cijelu Svetu Obitelj: figurice Djetešca, Marije i Josipa. Najčešće im se pridružuju anđeli, Tri Kralja, pastiri i životinje. U nekim jaslicama smjestile su se figurice u tradicionalnim krakovskim i gorštačkim narodnim nošnjama.    

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.

Arhiva